Portal Zdrowego Życia
Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, czym są koloidy, zapewne zrobiłby wielkie oczy. Jest to pojęcie, które do chemii wprowadził Graham. Uczony określił nim substancję, która posiadała właściwości zbliżone do kleju. Pomimo tego, że nazwa koloidów jest z reguły mało popularna, to natknąć na nie się można na każdym kroku i niemal w każdej dziedzinie życia. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Koloidy (zobacz więcej) to określenie układów o dużym stopniu rozdrobnienia. Układy te składają się z dwóch faz: fazy ciągłej – nazywanej także ośrodkiem rozpraszającym oraz fazy rozproszonej. W zależności od wielkości cząstek rozproszonych koloidy można podzielić na monodyspersyjne oraz polidyspersyjne. Jeśli chodzi o stan skupienia, to dzielą się one na aerozole, zole lub dirozole. Choć brzmi to skomplikowanie, to koloidy są bardzo popularnymi układami, spotykanymi w codziennym życiu bardzo często.
Praktycznie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że koloidy są bardzo popularne w kuchni. Zaliczają się do nich między innymi śmietana, masło, mleko, galarety oraz żelatyna. Układem koloidalnym jest także dym unoszący się z komina, powstający na skutek spalania opału. Koloidy są także bardzo popularne, jeśli chodzi o ludzki organizm. Są nimi włosy, paznokcie, skóra, osocze krwi czy też żółć. Uznaje się także, że cały organizm człowieka jest właśnie układam koloidalnym – ze względu na to, że składają się na niego różne substancje o różnych stanach skupienia.