Co przyspiesza gojenie się ran?

Organizm ludzki jest bardzo skomplikowany. Posiada on wszelkie możliwe systemy dbania o człowieka i utrzymywania go przy życiu i zdrowiu. Oczywiście, nie we wszystkich przypadkach organizm jest sobie w stanie samodzielnie poradzić z infekcjami czy drobnoustrojami i wówczas trzeba pomóc mu, na przykład przyjmując leki. Jednak mało kto z nas wie, że w ciągu roku człowiek przechodzi około 200 infekcji, z czego tylko z kilkoma z nich ciało ludzkie nie może sobie poradzić bez farmakologii. Ale biorąc pod uwagę chociażby skaleczenia skóry – organizm ludzki sam najlepiej wie, jak przyspieszyć gojenie ran.

Co zrobić w przypadku mocnego skaleczenia?

Nierzadko zdarza się nam, najczęściej przez nieuwagę, robić sobie krzywdę. Zdarte kolano, przecięcie nożem podczas krojenia chleba, czy nieumyślne zbicie szklanki i zranienie się szkłem – we wszystkich tych przypadkach warto podjąć pewne kroki, które wspomogą nasze ciało w procesie regeneracji. Odpowiadając zatem na pytanie, jak przyspieszyć gojenie ran, powinno podjąć trzy podstawowe działania. Pierwszy krok to oczyszczenie rany – usunięcie ciał obcych i zanieczyszczenia. Później ranę trzeba zdezynfekować. Na końcu założyć opatrunek i często go zmieniać.

Ile trwa proces gojenia się rany?

Samo zabliźnianie się płytkich uszkodzeń naskórka trwa około 10 dni. Organizm w tym czasie wysyła do rany swoich największych bojowników – leukocyty i makrofagi, walczące z drobnoustrojami. Potem zaczynają działać fibroblasty, odnawiające przerwany naskórek.