Czego możemy się spodziewać po yerbie?

Ostrokrzew paragwajski, czyli drzewo, z którego pozyskuje się liście pozwalające przygotować napój, stał się bardziej znany w Polsce po 1995 roku. Właśnie wtedy ukazał się pierwszy artykuł wraz z wynikami badań, które to dowiodły, że yerba mate wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Wcześniej, chętnie sięgali po niego ludzie mieszkający w Ameryce Południowej. Aktualnie przeprowadzono wiele badań, które wykazują świetny wpływ yerba mate na ludzki organizm.

Zarówno ziołolecznictwo, jak i medycyna popularna, zgodnie zalecają i twierdzą, że herbata yerba mate świetnie wspiera leczenie artretyzmu, zaparć, reumatyzmu, hemoroidów, nadwagi, przemęczenia, zaburzeń wątroby, jest wskazane także w stanach depresji.

IM000952.JPG

Czego jeszcze możemy się spodziewać po yerba mate?

– napój przygotowany głównie z suszonych liści (rzadziej, ale stosuje się także świeże liście, pieczone oraz wędzone) ostrokrzewu, wykazuje działanie zapewniające ochronę przed uszkodzeniami DNA.

– herbata yerba mate hamuje rozwój miażdżycy.

– posiada również właściwości przeciwzapalne.

– korzystnie wpływa na jędrność i ogólną kondycję skóry.

– liście z ostrokrzewu paragwajskiego, mają właściwości stymulujące i pobudzające układ nerwowy, wspierają przy tym układ krwionośny oraz trawienny. Wpływają także moczopędnie i oczyszczająco na organizm.

– najnowsze badania udowodniły, że picie yerba mate wykazuje działanie przeciwnowotworowe.