Portal Zdrowego Życia
Należy podkreślić, że ekstrakty z roślin już od tysięcy lat wspomagają zdrowie ludzi na całym świecie. Większość osób wie, że lipa jest idealna do zastosowania w trakcie grypy czy przeziębienia, a ostropest plamisty wspomaga naszą wątrobę. Do leczenia różnych przypadłości stosuje się takie zioła jak:
W trakcie rejestracji leku roślinnego należy wykazać, że roślinny produkt leczniczy był stosowany w celach leczniczych, przez co najmniej 30 lat przed datą złożenia wniosku. Dodatkowo wniosek o rejestrację trzeba wesprzeć danymi z piśmiennictwa(także naukowego) czy opinie ekspertów mówiące o tym, że preparat roślinny był stosowany w celach leczniczych. Zanim produkt na bazie surowca roślinnego trafi na linię produkcyjną jest poddawany licznym analizom, badaniom i porównaniom. Dlatego też zioła będące w regularnej sprzedaży są dokładnie przebadane i znane są ich właściwości.
Dostępne w aptekach preparaty roślinne są przeznaczone m. in. do wyciszania nerwów(jak melisa, szyszka chmielu i inne), regulacji hormonów kobiecych(jak np. niepokalanek mnisi) i do innych dolegliwości. W przypadku niepokalanka(nazwa łacińska to Vitex agnus-castus) najbardziej znanym kobietom preparatem jest castagnus, który zawiera wyciąg suchy z Vitex agnus castus i ma za zadanie łagodzić zaburzenia cyklu miesiączkowego czy zespół napięcia przedmiesiączkowego. To zioło było już wykorzystywane przez średniowiecznych mnichów, którzy zauważyli, że wycisza kobiece dolegliwości, a nawet obniża libido. Obecnie wiemy, że niepokalanek posiada liczne właściwości(w tym moczopędne, rozkurczowe, uspokajające, żółciopędne czy odkażające). Opinie użytkowniczek preparatu castagnus potwierdzają te fakty.