Dziurawiec zwyczajny – co warto wiedzieć na temat jego właściwości leczniczych?

Lecznicze właściwości ziół są znane od wieków. W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie naturalnymi metodami poprawy kondycji organizmu, a wiele osób zamieniło tabletki na napary ziołowe. Jakimi właściwościami wyróżnia się dziurawiec zwyczajny? W jakich schorzeniach warto go stosować?

Roślina uniwersalna, czyli na co?

Twierdzenie, że dany środek wyróżnia się szerokim spektrum właściwości budzi wiele kontrowersji. Często uważa się, że uniwersalność wyklucza skuteczność. Nie jest tak jednak w przypadku dziurawca zwyczajnego. Ziele to znane jest głównie ze swojego korzystnego działania na układ pokarmowy. Łagodzi wszelkiego rodzaju zaburzenia trawienia, zmniejsza bóle brzucha, a także ma właściwości moczopędne i żółciopędne. Jest pomocny w przypadku występowania biegunek, wzdęć oraz stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit. Wyciągi z dziurawca stosowane zewnętrznie pomagają również w problemach skórnych – wspomagają gojenie się ran oraz dezynfekują je. Działanie przeciwzapalne na błony śluzowe może okazać się przydatne w infekcjach gardła.

Wspomaganie dobrego samopoczucia – prawda czy mit?

W charakterystyce dziurawca często można spotkać się z wyróżnieniem jego właściwości wspomagających zwalczanie niepokoju lub przygnębienia. Hypercyna zawarta w roślinie wykazuje działanie antydepresyjne – utrzymuje optymalny poziom serotoniny, której niedobór przyczynia się do występowania złego nastroju i lęków. Dziurawiec zwyczajny (więcej) może być więc pomocny w łagodzeniu objawów wyczerpania nerwowego, migren lub zaburzeń snu. Po suplementy z dziurawcem warto sięgać także w okresach zwiększonego stresu.

Warto pamiętać, że dziurawiec – tak jak inne zioła – należy przyjmować w odstępie czasowym od innych leków i suplementów. Ostrożność należy zachować także w okresie letnim – zioło zwiększa wrażliwość na światło słoneczne.

Wyposażenie swojej naturalnej apteczki w ziele dziurawca zwyczajnego przynosi wiele korzyści. Dostępność tej leczniczej rośliny formie nalewek, herbat lub tabletek daje sporo możliwości suplementacji – nawet dla zabieganych.