Filtry przebadane przez Instytut Badawczy CIOP

Smog i toksyny wiszące w powietrzu wpływają bardzo negatywnie na zdrowie człowieka. Kobiety w ciąży wychodząc na spacer podczas wysokiej zawartości pyłów zawieszonych w powietrzu narażają nie tylko siebie, ale również nienarodzone dziecko, które po urodzeniu może mieć problemy z płucami. Zbyt duże obciążenie płodu może skutkować poważnymi konsekwencjami już po urodzeniu – astma, czy też niewydolność płuc lub nie końca rozwinięte płuca to tylko niektóre z przerażających następstw wdychania smogu. 

Filtr HEPA i n99
Do niedawna większość filtró zawierało dosyć skuteczny filtr HEPA, który wyłapywał większość pyłów zawieszonych z powietrza, zanim to powietrze dostało się do płuc człowieka. Niestety filtr ten tylko do pewnego momentu jest dobry – nie radzi sobie z pyłem zawieszonym PM 2.5, bo ten jest już zbyt drobny i wyizolowanie go z powietrza jest dla filtrów HEPA po prostu niemożliwe.

Filtry antysmogowe n99 to sprawdzone przez Instytut Badawczy CIOP produkty zapewniające wychwytywanie toksyn i pyłów zawieszonych na poziomie już do 99,9%. Doskonale radzą sobie z tak drobnym pyłem, jakim jest PM 1, tak więc PM 2.5 oraz PM 10 nie stanowią dla niego żadnego wyzwania. Maski z filtrami węglowymi n99 trzeba wymieniać co 6-10 h w zależności od poziomu zanieczyszczeń występujących na zewnątrz. W przybliżeniu oznacza to, ze taki filtr wystarczy na tydzień, jeśli ograniczy się swoje wyjścia na zewnątrz do 1,5 h dziennie.