Jak tyrozyna wpływa na stan fizyczny i psychiczny organizmu?

aminokwas tyrozynaW przypadku w zasadzie każdego sportowca niezbędna jest suplementacja. Jednakże, warto odpowiedzialnie wybierać suplementy, aby nie pakować w siebie zupełnie zbędnych środków. Do najpotrzebniejszych wydaje się należeć tyrozyna, coraz częściej zażywana w postaci suplementu także przez osoby, które ze sportem nie mają wiele wspólnego.

Tyrozyna a stan fizyczny organizmu

Warto wyjaśnić, czym konkretnie jest tak popularna tyrozyna. Jest ona bowiem niczym innym, jak po prostu aminokwasem, czyli niejako cząstką białka. Co więcej, należy ona do grupy aminokwasów endogennych, co oznacza, że również bez suplementacji, pewna jej ilość znajduje się w organizmie. Niemnie jednak, u wielu osób jej ilość jest zbyt mała i dochodzi do niedoboru. Poza tym, czasem warto profilaktycznie zażywać tyrozynę, aby nieco polepszyć swój stan fizyczny.

Jeśli chodzi o to jak środki z omawianym aminokwasem wpływają na stan fizyczny organizmu, należy zauważyć, że znacząco dodają organizmowi sił. Jeśli poziom tyrozyny spadnie poniżej dopuszczalnej normy, odczuwa się zwykle bardzo duże zmęczenie, które nie mija nawet po solidnej drzemce.

Wpływ tyrozyny na psychikę

Okazuje się, że brak odpowiedniej ilości tyrozyny we krwi może także znacząco wpływać na psychikę. Ogólne osłabienie o którym była mowa wcześniej po części jest tylko efektem utraty sił fizycznych. Częściowo jest to także efekt pogorszonego nastroju i utraty chęci do aktywności.

Tego typu efektu niedoboru tyrozyny wynikają z tego, iż wraz ze spadkiem poziomu tego aminokwasu we krwi ubywa również dopaminy, która produkowana jest w mniejszych ilościach. Dopamina natomiast odpowiedzialna jest za utrzymywanie pozytywnego nastroju. Niewątpliwie więc, osoby z wahaniami nastrojów, często popadające w depresyjny nastój, powinny sprawdzić swój poziom tyrozyny we krwi.