Jakie są najważniejsze witaminy dla nastolatków?

Prawidłowa podaż witamin jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w każdym wieku. Ma ona jednak szczególne znaczenie w przypadku młodzieży. Wówczas niedobory witamin mogą bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Najbardziej odpowiednim sposobem dostarczania witamin jest zbilansowana dieta. W szczególnych jednak wypadkach dochodzi do konieczności dodatkowej ich suplementacji.

Jakie witaminy dla nastolatków mają szczególny wpływ na ich prawidłowy rozwój?

Witaminy można podzielić na rozpuszczalne w tłuszczach oraz rozpuszczalne w wodzie. W tłuszczach rozpuszczalne są witaminy A, D, E i K, natomiast witaminy z grupy B oraz witamina C dobrze rozpuszczają się w wodzie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być z powodzeniem magazynowane w organizmie, podczas gdy witaminy rozpuszczalne w wodzie są eliminowane wraz z moczem. Zapotrzebowanie na witaminy dla nastolatków ze sklepu Evita jest zależne od płci. Chłopcy potrzebują większe dawki witamin, w tym 900 mcg witaminy A, 75 mg witaminy C, 10 mcg witaminy D i 15 mg witaminy E. W przypadku dziewcząt te wartości wynoszą: 700 mcg witaminy A, 65 mg witaminy C, 10 mcg witaminy D oraz 15 mg witaminy E. Witamina A wpływa na stan skóry oraz wzrok. Witamina C jest potrzebna dla prawidłowej pracy mózgu oraz wchłaniania wapnia i żelaza. Witamina D wzmacnia kości, natomiast witamina E chroni komórki przed uszkodzeniem.

Kiedy wskazana jest suplementacja?

Witaminy dla nastolatków powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Jednak w przypadku stosowania diety eliminacyjnej, na przykład wegańskiej czy wegetariańskiej może dochodzić do powstawania niedoborów witamin. Ich zwiększona podaż jest również wskazana w przypadku okresu jesiennego. W tym czasie dochodzi zwykle do spadku odporności organizmu oraz zwiększenia jego podatności na zachorowania. Odpowiednia suplementacja witamin w tym szczególnym okresie pozwala zbudować skuteczną barierę przed wnikaniem do organizmu wirusów i bakterii. Należy jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie przez nastolatka preparatów witaminowych powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza oraz zgodnie z informacjami podanymi przez producenta.