Kto powinien wybrać się do psychologa?

smutna dziewczyna

Psycholog jest kojarzony w Polsce raczej negatywnie. Uważa się, że chodzą do niego tylko osoby, które mają silne zaburzenia psychiczne. Jest to jednak bardzo krzywdzący stereotyp. Kto w takim razie może wybrać się do psychologa? Czy jest się czego wstydzić?

Osoby chore psychicznie

Oczywiście, zdarza się, że do psychologa trafiają osoby z dużymi zaburzeniami, jednak co do zasady są oni kierowani do psychiatry. Psycholog bowiem, nie może przepisać nikomu leków. Musi to robić lekarz. Osoby z dużymi zaburzeniami, często nie są w stanie bez takich leków funkcjonować.

Osoby całkiem zdrowe

Tak naprawdę do psychologa może się zgłosić także ktoś, kto nie przechodzi załamania i być może nie grozi mu choroba taka, jak nerwica, np. lękowa. Po co w takim razie miałby się wybrać do psychologa? Chociażby po to, aby przejść łatwiej jakieś zmiany, które zachodzą w jego życiu, czy też po to, aby zwyczajnie z kimś porozmawiać, jeśli aktualnie w jego życiu nie ma nikogo, komu mógłby się zwierzyć.

Osoby z problemem

Najczęściej do psychologa kierowane są osoby, które doświadczają jakichś trudności w danym momencie swojego życia i nie potrafią sobie z nimi poradzić sami. Wcale nie muszą być to osoby z zaburzeniami.