Pasternak – roślina lecznicza

Pasternak to nieco zapomniana roślina, która w ostatnim czasie ponownie zyskuje popularność. Dzieje się tak z uwagi na jej liczne właściwości zdrowotne.

Pasternak jako roślina lecznicza

Pasternak jest rośliną wykorzystywaną w zielarstwie z uwagi na bardzo cenne właściwości prozdrowotne. Po pierwsze może on być stosowany w przypadku braku apetytu występującego na przykład u osób starszych. Po drugie jest on polecany w przypadku problemów związanych z nerkami oraz podwyższonym ciśnieniem krwi. Po trzecie, działa uspokajająco oraz rozkurczowo. Pasternak jako roślina lecznicza może być stosowany w formie soków lub nalewek. Zawiera on wiele witamin, mikroelementów i makroelementów. Jest źródłem błonnika, witaminy C, witamin PP, witaminy E, prowitaminy A, witaminy B1, witaminy B2, witaminy B6 oraz witaminy B9. Wpływają one na metabolizm węglowodanów, pracę układu nerwowego, odporność organizmu, dobry wzrok, regenerację skóry, włosów i paznokci, przemianę tłuszczów i aminokwasów oraz tworzenie witamin i hormonów. Pasternak reguluje gospodarkę wodą działając moczopędnie.

Pasternak jako warzywo

Pasternak jest warzywem, które z powodzeniem może być stosowane w codziennej diecie. Cechuje się on słodkim smakiem. Jest on bardziej delikatny niż w przypadku pietruszki i ma nieco orzechowy aromat. Może być on podawany na ciepło, na przykład pieczony lub gotowany jako dodatek do zup czy dań głównych. Co ciekawe może on być również spożywany na surowo. Z uwagi na swój orzechowy posmak stanowi on ciekawy dodatek do deserów oraz ciast. Pietruszka w odróżnieniu do pasternaku ma nieco bielszą barwę korzenia. Ma również bardziej ostry smak i aromat. Jest ona również dużo bardziej popularna. Pasternak to nieco zapomniane warzywo. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako składnik diety zwierząt. Jednak z uwagi na wymienione powyżej cenne właściwości warto wprowadzić go do diety. W ten sposób możliwe będzie nie tylko urozmaicenie smaku ale również wykorzystanie jego bardzo cennych właściwości.