Prawidłowy poziom cukru

Wiele osób ma problemy ze zbyt wysokim poziom cukru we krwi. Takie osoby powinny zatem dość często sprawdzać i monitorować ten stan. Co warto o tym wiedzieć? Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Prawidłowy poziom cukru

Poziom cukru we krwi powinien być dość regularnie sprawdzany. Kto powinien przykładać do tego szczególną wagę? Przede wszystkim kobiety w ciąży. Ich obowiązkiem wręcz, jest regularne badanie poziomu cukru we krwi. Przydatne w tym mogą okazać się urządzenia do pomiaru cukru, czyli tak zwane glukometry. Są one obecnie dostępne w we wszystkich aptekach. Nie jest to bardzo drogi sprzęt, jednak zdarzają się też przypadki, kiedy to jest on całkowicie lub w połowie refundowany. Kto jeszcze oprócz ciężarnych powinien monitorować swój cukier? Zdecydowanie osoby, które są chore na cukrzyce. O regularnym sprawdzaniu poziomu cukru powinny także pamiętać osoby po czterdziestym roku życia, które borykają sie z problemem otyłości czy lekkiej nadwagi. W tym przypadku może bowiem pojawić się cukrzyca, a lepszym rozwiązaniem jest jej wczesne wykrycie. Jeśli chodzi o diabetyków, to mierzą oni cukier regularnie, codziennie. Czasami zdarzają się przypadki, kiedy to cukier jest mierzony zarówno rano jak i na wieczór.

Przygotowanie do pomiaru

Jednak, aby pomiar był zgodny ze stanem faktycznym, trzeba wcześniej odpowiednio sie do niego przygotować. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim badanie należy wykonywać na czczo. 8 godzin przed badaniem nie powinno się nic jeść, ani pić. Jedynie spożywać można wodę. Oczywiście można także mierzyć cukier po posiłku, jednak warto tutaj zaznaczyć, że jego poziom we krwi będzie zdecydowanie wyższy. jaki jest zatem prawidłowy poziom cukru (https://www.lekinatury.pl/pl/ziolowe-porady/cukrzyca/cukier-po-posilku.html) we krwi? Otóż powinien się on mieścić w granicach 70-99 mg/dl (3,9– –5,5 mmol/l). Jeśli jest wyższy, to powinien być to sygnał, aby udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Nie oznacza to jednak od razu, że nieprawidłowy poziom cukru we krwi jest pierwszym objawem choroby. Niedobór cukru może być spowodowany długotrwałym stresem czy złym sposobem odżywiania się. Zbyt duża ilość spożywanego alkoholu również może wpływać na niezadowalający wynik pomiaru.

Warto regularnie monitorować poziom cukru we krwi. Osoby mające problem z nadwagą powinny zastępować cukier innymi zamiennikami. Wskazane jest stosowanie ksylitolu czy innych naturalnych cukrów. Trzeba także być ostrożnym, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu czy jedzenie ziemniaków. Są to bowiem produkty, które znacznie zwiększają poziom cukru.