Prewencja skutków zanieczyszczenia powietrza

maska przeciwpyłowa

Walka z zanieczyszczonym powietrzem powinna być systemowa i oparta o wielotorowe programy zwalczania zanieczyszczeń powietrza, ograniczania emisji spalin oraz promocji alternatywnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Niestety, ale wciąż wszystkie działania strukturalne nie przynoszą odpowiednich korzyści, co niestety wymaga ochrony osobistej. Popularne jeszcze wiele lat temu w Azji maski, również chirurgiczne były powszechnie noszone. Teraz coraz częściej w Polsce osoby w maskach i jednorazowych maseczkach są spotykane.

Przed czym chronią te maseczki?

Klasyczna maska przeciwpyłowa ma za zadanie umożliwienie oddychania czystym powietrzem, pozbawionym szkodliwych związków oraz cząstek stałych. Rodzajów i systemów filtrowania jest bardzo dużo. Typ maski bezpośrednio zależy od tego, w jakich warunkach jest ona stosowana i w stosunku do jakich cząstek ma działać.
Największym zagrożeniem dla Polaków wynikającym ze smogu okazują się pyły, te mniejsze od 10 mikrometrów (PM10), a w szczególności cząstki o średnicy poniżej 2,5 mikrometrów (PM2,5).
Cząsteczki te mogą zawierać substancje rakotwórcze (dioksyny, formalinę), sadzę i wiele innych szkodliwych związków chemicznych.

Jakie są rodzaje maseczek?

W sklepach internetowych oraz stacjonarnych można zakupić następujące maski przeciwpyłowe:
– półmaski filtrujące,
– półmaski z filtrem węglowym,
– maski atestowane z filtrami węglowymi,
– półmaski sportowe.