Przyprawy narzędziem pracy każdego kucharza

Gusta kulinarne są jak numery w totolotku, w każdym momencie mogą ulec zmianie. Dzieje się tak, ponieważ człowiek niemal przez całe życie poznaje nowe potrawy i smaki, o których nie miał wcześniej bladego pojęcia. Może to i dobrze, że istnieje coś takiego jak przepisy kulinarne, bo przez to nasze życie nabiera pikanterii i jest przez to ciekawsze.

Zioła sposobem na podkreślenie smaku

Nie jest tajemnicą, iż takie przyprawy jak pieprz, sól czy papryka stosowane w odpowiednich proporcjach, potrafią wzbogacić smak niemal każdego dania. Bez nich wiele potraw miałoby mdły smak i bardziej nadawałoby się na szpitalne jedzenie niż pyszny, domowy obiad. Oczywiście nie można również przesadzać z ich ilością, bo to z kolei przynosi odwrotny skutek.

Jedzenie jest tak ostre, że w ogóle nie można go przełknąć i nadaje się jedynie na śmietnik. Umiar w kuchni to podstawa. Niemniej nie można zamykać się na nowości, toteż do znanych nam przypraw dołączyła ostatnio czubryca. To przyprawa o bardzo silnym aromacie i łagodnym smaku, a do Polski przywędrowała z Bułgarii.

Jak powstaje czubryca?

Powstaje ona na bazie ususzonego cząbru górskiego- rośliny bardzo blisko spokrewnionej ze znanym nam cząbrem ogrodowym. Na rynku jest obecnie dostępny czysty cząber górski, jak i jego mieszanki z innymi przyprawami. Każda postać czubrycy stanowi cenny dodatek do wielu dań. Poza tym wykazuje ona oprócz walorów smakowych również właściwości lecznicze, dlatego jest tak ceniona przez wielu uznanych ekspertów kulinarnych.