Ratownictwo wodne – co trzeba o nim wiedzieć?

ratownictwo wodne

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najbardziej ludzkich potrzeb. Dotyczy ona właściwie wszystkich aspektów naszego życia, a już szczególnie chcemy czuć się bezpieczni w takich miejscach, gdzie możemy zażywać aktywności i rozrywki w wodzie. Za bezpieczeństwo w takich miejscach odpowiada ratownictwo wodne.

Ratownik wodny – gdzie go spotkamy?

Ratownik wodny to osoba odpowiedzialna za ratowanie życia i zdrowia ludzkiego w takich miejscach, gdzie mamy do czynienia z wodą. Powinien więc znajdować się o wszędzie tam, gdzie można nie tylko pływać, ale również uprawiać sporty wodne. Są to więc przede wszystkim te miejsca, gdzie dozwolona jest kąpiel – w miejscach niestrzeżonych na pewno go nie spotkamy, choć w razie wypadku w takim miejscu, również na pomoc wzywane jest ratownictwo wodne. Nie każdy może być ratownikiem wodnym – potrzebne są do tego specjalne uprawnienia i szkolenia – tylko wtedy można brać udział w takich akcjach ratowniczych pierwszej pomocy.

Ratownictwo wodne – podstawowe i specjalistyczne

W zakres ratownictwa wodnego wchodzą dwie kategorie – podstawowa oraz specjalistyczna (https://sklepratownik24.pl/ratownictwo-wodne). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z organizowaniem oraz udzielaniem pomocy poszkodowanym na powierzchni wody. Kategoria specjalistyczna obejmuje także pomoc pod powierzchnią wody. W jednym i drugim przypadku konieczny jest niezbędny sprzęt, który wspomoże takie działania ratunkowe.

ratownictwo wodne

Sprzęt dla ratownictwa wodnego

Każdy ratownik wodny musi posiadać niezbędny sprzęt do zrealizowania akcji ratowniczej. Jest on dobierany adekwatnie do rodzaju udzielanej pomocy – na powierzchni lub pod taflą wody, a nawet na dnie. Taki sprzęt musi nie tylko odznaczać się wyjątkową jakością, ale również posiadać wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty – tylko wtedy zapewnia pełne bezpieczeństwo zarówno ratującym, jak i poszkodowanym.