Rumianek w naparze i kąpieli

Rumianek – zioło powszechnie znane, łatwo dostępne i często stosowane. Czy znane są nam jednak wszystkie jego właściwości lecznicze? Nie tylko łagodzi bóle brzucha, wspiera perystaltykę jelit i zapobiega powstawaniu wzdęć – sprawdzi się świetnie również w przypadku bólu głowy, ucha bądź migreny.

Właściwości rumiankowego naparu

Najczęściej sam rumianek stosujemy w postaci naparu. Jak go sporządzić? Wystarczy jedną łyżeczkę suszonych koszyczków rumianku zalać filiżanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Taki wywar ma wspaniałe właściwości uspokajające, zwalcza bezsenność tym samym ułatwiając zasypianie. Warto stosować go także do płukania jamy ustnej, ponieważ pomaga w leczeniu dziąseł i gardła. Niesie wsparcie w czasie nudności oraz problemów żołądkowych, a także przychodzi z pomocą w czasie kolki jelitowej u małych dzieci.

Rumianek pod inną postacią

Oprócz spożycia naparu warto skorzystać od czasu do czasu z rumiankowej kąpieli. Napar sporządzony z dwóch garści koszyczków wlewamy do wanny z wodą – sama kąpiel nie powinna być krótsza niż 15 minut. Taka toaleta pozytywnie wpływa na stany zapalne skóry i przyspiesza gojenie ran. Pielęgnacja skóry jest istotna szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na jej nadmierne wysuszanie. Opłaca się więc przynajmniej raz w tygodniu poświęcić wieczór na przygotowanie rumiankowego obrzędu kąpielowego, by zapewnić naszej skórze najlepszą pielęgnację.

Więcej o rumianku: http://www.lekinatury.pl/pl/ziola/rumianek.html