Stabilizator na kolano – wszystko, co warto o nim wiedzieć

stabilizator na kolano

Współcześnie coraz więcej osób uprawia rożnego rodzaju sporty, nie tylko ze względu na ich pozytywny wpływ zdrowotny, ale również utrzymanie kondycji fizycznej. Jednak błędne wykonywanie ćwiczeń może przyczynić się do poważnych kontuzji ciała, a szczególnie kolan, przy których niezbędne jest noszenie stabilizatora. Ale tak właściwie, co to jest? Jak działa? Czy, aby na pewno jest w pełni bezpieczny?

Kiedy nosić?

Stabilizator na kolano pełni przede wszystkim funkcję korygującą i stabilizującą, dlatego jest szczególnie polecany osobom aktywnym fizycznie, które skręciły staw. Coraz częściej lekarze zalecają go stosować zamiast gipsu, ponieważ nie tylko zapewnia większy komfort poruszania się, ale również wykazuje podobne działanie. Usztywniacz stawu kolanowego zapobiega pogłębieniu kontuzji i pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Stabilizator warto także nosić wtedy, gdy nie wystąpiły żadne uszkodzenia, ponieważ odznacza się on również właściwościami zapobiegającymi urazom.

Jak założyć?

stabilizator na kolano

Niezależnie od rodzaju stabilizatora na kolano, należy zakładać go w pozycji siedzącej z wyprostowaną nogą. Jednak warto pamiętać, że rynek oferuje rożnego rodzaju sprzęty, dlatego ich poszczególne użytkowanie może się różnić. Orteza miękka w postaci opasek lub ściągaczy jest najłatwiejsza w założeniu. Usztywniacz stawu kolanowego wystarczy tylko wsunąć na nogę zgodnie ze wskazówkami producenta. Z kolei w celu założenia stabilizatora sztywnego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty, który pokaże użytkownikowi prawidłowy sposób zakładania. Obydwie ortezy na staw kolanowy powinny zapewniać pełny komfort noszenia, bez zbędnych utrudnień.

Orteza kolana jest więc w pełni bezpiecznym gadżetem, który mogą stosować zarówno osoby zdrowe, jak i te zmagające się z urazami. Warto jednak pamiętać, że aby usztywniacz we właściwy sposób spełniał swoje zadania, należy zakupić ten odpowiedni dostosowany do indywidualnych potrzeb.