Suchy szampon – niezbędny kosmetyk czy niepotrzebny produkt?

suchy szampon

Codzienne mycie włosów stanowi zmorę wielu osób, głównie Pań. Narzekają one nie tylko na brak czasu, ale i na konieczność suszenia, które pogarsza kondycję kosmyków i sprawia, że trudniej ułożyć zadowalającą fryzurę. Naprzeciw zabieganym i tym, którzy po prostu nie mają ochoty myć włosów codziennie wyszli producenci kosmetyków, oferując tak zwany suchy szampon. Czym tak naprawdę jest i czy warto rozważyć jego zakup?

Czym jest suchy szampon?

Suchy szampon to kosmetyk w postaci sprayu, który służy do błyskawicznego odświeżenia włosów. Jego nazwa wzięła się z faktu, że w przeciwieństwie do standardowego szamponu, należy nakładać go na suche, nienamoczone wcześniej kosmyki. Zazwyczaj aplikuje się go na czubek głowy, gdyż tam przetłuszczenie włosów jest najbardziej widoczne, po czym delikatnie wmasowuje w pozostałe pasma wymagające odświeżenia. Należy przy tym pamiętać, że suche szampony nie zastępują tradycyjnego mycia włosów i jedynie maskują zanieczyszczenia i nadmiar sebum, nie usuwając ich.

Suchy szampon – dla kogo?

suchy szampon

Suchy szampon bardzo często wybierany jest przez Panie, które zwyczajnie nie mają wystarczająco dużo czasu, by myć włosy codziennie. Jest on także przydatny w sytuacjach awaryjnych, gdy kosmyki nieco się przetłuściły, a konieczne jest przygotowanie się do ważnego wyjścia lub spotkania. Kosmetyk ten doceniany jest również przez:

  • Osoby często podróżujące, gdyż pozwala na uzyskanie odświeżonej fryzury w zaledwie kilka minut,
  • mamy, które często mają mniej czasu dla siebie,
  • osoby zmagające się z nadmierną produkcją sebum.

Suchy szampon – wady

Jak każdy kosmetyk, także suchy szampon nie jest pozbawiony wad. Zdarza się, że zawarte w nim substancje powodują niepożądaną reakcję skóry głowy, która niedługo po użyciu zaczyna swędzieć i robi się zaczerwieniona – może to wynikać nie tylko z alergii, ale także nadwrażliwości lub nadmiernego podrażnienia. Warto wspomnieć, że niedokładne lub nieprawidłowe zastosowanie suchego szamponu może pozostawiać na włosach nieestetyczne, białe smugi, często niezauważalne w świetle łazienkowym. Niektóre użytkowniczki skarżą się także na fakt, że po zastosowaniu kosmetyku włosy są matowe, przesuszone i nieprzyjemne w dotyku.

Ile kosztuje suchy szampon?

Suchy szampon jest powszechnie dostępny w drogeriach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Koszt produktu różni się w zależności od wybranej firmy, zwykle oscyluje on jednak w granicach 15 – 20 złotych. Wybierając kosmetyk, warto jednak zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale także na opinie użytkowników i specjalne właściwości suchego szamponu, na przykład, czy jest on dedykowany włosom ciemnym czy kręconym.