Topinambur – jakie ma właściwości?

Różnorodne rośliny bulwiaste od zarania dziejów wykorzystywane są jako główny składnik diety. Doskonałym tego przykładem jest królujący w Polski daniach od kilkuset lat ziemniak. Inną rośliną bulwiastą, która również zyskuje rosnącą popularność w kraju, jest słonecznik bulwiasty. Co warto wiedzieć na jego temat? Odpowiedzi we wpisie poniżej.

Jerusalem artichoke – Przybysz z Ameryki

Podobnie jak ogromna ilość innych roślin, które powszechnie występują w Polsce również topinambur, znany jako słonecznik bulwiasty, przybył z Ameryki Północnej. Ze względu na swoje małe wymagania topinambur jest rośliną często występującą dziko. Poza dzikimi stanowiskami (m.in. na łąkach) słonecznik bulwiasty często pojawia się w ogrodach jako roślina ozdobna. Jest to związane przede wszystkim z jego obfitą biomasą.

Chociaż jego wyjątkowe właściwości prozdrowotne są znane od dawna, to dopiero w ostatnich latach roślina ta pojawia się na talerzach w Polsce. Korzeń słoniczka jest bogaty m.in. w takie składniki mineralne jak fosfor, potas, cynk, żelazo. Dodatkowo można w nim odnaleźć witaminę E, K, B6 oraz wiele innych. Niemniej jednak najcenniejszym składnikiem topinamburu jest duża ilość inuliny.

Słonecznik bulwiasty – najważniejsze właściwości

Tak, jak zostało wspomniane najcenniejszym składnikiem znajdującym się w topinamburze jest inulina. Właśnie z tego względu jest on szczególnie polecana osobom zmagającym się z cukrzycą typu II. Obecna w słoneczniku bulwiastym inulina pozwala na zmniejszenie insulinooporności, a tym samym ma korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu osób z cukrzycą typu II. Nie jest to jednak jedyna właściwość inuliny.

Dodatkowo wspomaga ona rozwój mikroflory jelitowej, a tym samym przyczynia się do poprawy działania układu trawiennego. Warto również opisać inne właściwości topinamburu, które sprawiają, że zyskuje on tak dużą popularność. Regularne jedzenie słonecznika bulwiastego ma również pozytywny wpływ na układ krwionośny. Jest on szczególnie polecany tym osobom, które mają zbyt wysoki cholesterol.

Dodatkowo słonecznik bulwiasty:

  • zapobiega rozwojowi miażdżycy,
  • reguluje ciśnienie krwi,
  • pomaga osiągnąć uczucie sytości.