USG piersi – idealne badanie dla młodych kobiet

USG piersi to badanie obrazujące zmiany w strukturze tkanki gruczołu piersiowego. Umożliwia wykrycie i dokładne zlokalizowanie niepokojących zmian, pomaga monitorować terapię oraz umożliwia precyzyjne wykonanie biopsji w celu pobrania wycinka zmienionej chorobowo tkanki do badań histopatologicznych.

Jakie są wskazania do wykonania USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi powinno być wykonywane profilaktycznie  raz w roku u każdej kobiety po 20 roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem pań, w rodzinie których zdarzały się przypadki raka piersi bądź stwierdzono obecność mutacji BRCA 1 lub BRCA2. Inne wskazania to palpacyjne wyczucie zmian w obrębie piersi lub dołka pachowego czy zauważalne zmiany w wyglądzie piersi (asymetria, zmarszczenie lub przebarwienie skóry, nietypowy wyciek z brodawki sutkowej).

Przebieg badania USG piersi

Badanie USG piersi Białystok w CMRyska nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjentki. Kobieta podczas badania pozostaje w pozycji leżącej; na badaną pierś nakładany jest specjalny żel, po czym lekarz wykonujący badanie przesuwa głowicą aparatu po gruczole sutkowym w pionie i poziomie. Badane są także węzły chłonne pod pachami. Obraz jest w czasie rzeczywistym oceniany na monitorze, istnieje także możliwość archiwizacji w postaci zdjęć.