Witamina E – źródło młodości i zdrowia

Każdy organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów. Istotną funkcję pełni witamina E, która nazywana jest przez wiele osób witaminą młodości. W jakich produktach znajduje się najwięcej witaminy E? Czy niedobory niosą ze sobą poważne skutki zdrowotne?

Witamina E – działanie

Przede wszystkim witamina E ze sklepu Evita oprócz korzyści zdrowotnych wpływa dobroczynnie na wygląd skóry. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Jest bardzo często wykorzystywana w profilaktyce raka prostaty. Dobre efekty przyjmowania witaminy E można zauważyć u osób chorych na cukrzycę oraz otyłość. Chroni ona również nerki, reguluje ciśnienie tętnicze oraz metabolizm. Korzyści płynących z zażywania witaminy młodości jest znacznie więcej.

Czy witaminę E należy suplementować?

Najczęściej u większości osób nie występują niedobory witaminy E. Jednak warto zbadać poziom w przypadku pojawienia się pewnych symptomów świadczących o niedoborach. Najwięcej witaminy znajduje się w produktach roślinnych. Jest ona obecna w olejach, orzechach, migdałach i roślinach zielonych, takich jak na przykład brokuł czy szpinak. Oczywiście zawartość witaminy spada wraz z przetwarzaniem produktów, dlatego najlepiej spożywać je w postaci surowej. Oleje powinny być tłoczone na zimno, a warzywa i orzechy jedzone bez obróbki termicznej. Wysoko przetworzone produkty zawierają bardzo często jedynie jedną czwartą początkowej zawartości witaminy.

Kto powinien unikać zbyt dużej dawki witaminy E?

Każdy wie, że witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak należy uważać, aby nie przyjmować zbyt dużych dawek, gdyż efekty mogą być odwrotne od zamierzonych. Zbyt dużo witaminy E nie powinny przyjmować osoby, które przechodzą chemio- i radioterapię. Osoby mające problemy z krzepliwością krwi powinny również uważać na tę witaminę. Jeśli jest ona przyjmowana w nadmiarze, to może doprowadzić do zaburzeń w gospodarce jelitowej, osłabienia mięśni oraz zaburzenia ich funkcjonowania.