Zioła na żołądek – naturalny sposób na ból

Ból brzucha może mieć różną przyczynę. Czasem pojawia się po zbyt obfitym posiłku, innym razem jest wynikiem przepracowania i stresu. W jednym i drugim przypadku zamiast od razu sięgać po leki przeciwbólowe, warto przygotować ziołowy napar – wiele gatunków ziół ma moc łagodzenia dolegliwości bólowych i regulowania zarówno układu trawiennego, jak i nadszarpniętych nerwów. Co na bolący żołądek? 

Jakie zioła na ból brzucha po posiłku? 

Obfity posiłek to jedna z najczęstszych przyczyn bólu żołądka. Układ trawienny nie radzi sobie ze wzmożoną pracą, w efekcie pojawiają się gazy, wzdęcia, niestrawność, ból. Jak sobie radzić w tej sytuacji? Co na bolący żołądek, będący efektem przejedzenia? W tej sytuacji warto sięgnąć po miętę lub rumianek – oba te zioła działają przeciwbólowo, ponieważ stymulują perystaltykę jelit i produkcję soków trawiennych, przez co wspomagając pracę układu pokarmowego. Mają także funkcję łagodzącą i osłaniającą. Podobne właściwości wykazuje także dziurawiec, jednak przy jego zażywaniu należy zachować szczególną ostrożność – przyjmowanie dziurawca i jednoczesne wystawianie się na słońce grozi poparzeniem.

Ból brzucha z nerwów – jakie zioła pomogą? 

Po jakie zioła na ból brzucha sięgnąć, kiedy ból jest wynikiem stresu? Niezawodna w tej kwestii jest melisa – to zioło o właściwościach uspokajających, łagodzących, ułatwiających zasypianie. Jest polecana przy nerwicy żołądka, problemach z zasypianiem, stanach lękowych czy depresyjnych. Napar z melisy relaksuje, przez co skutecznie pomaga uśmierzyć ból brzucha z nerwów.