Ciśnienie tętnicze- parametr, który jest zależny od wielu czynników

prawidłowe ciśnienie tętnicze

Profilaktyka to bardzo ważna część dbania o zdrowie. Gdy się ją zlekceważy, można dorobić się bardzo poważnych chorób, Dlatego też należy się co jakiś czas badać, bo tylko tak można utrzymać swój organizm w ryzach.

Jakie badania należy robić w miarę regularnie?

Po pierwsze konieczna jest regularna morfologia. Dzięki niej można dowiedzieć się, czy nasze organy wewnętrzne prawidłowo pracują. Poza tym, z ich treści można wywnioskować, czy nasze ciało nie toczy przypadkiem stan zapalny.

Oprócz badań krwi warto zbadać sobie poziom cukru we krwi. To na wypadek, gdyby w naszym organizmie potajemnie rozwijała się cukrzyca. Nie wolno także zaniedbywać sprawdzania zakresu ciśnienia tętniczego. To wbrew pozorom bardzo ważny parametr, z którego wywodzi się wiele późniejszych chorób.

Skąd wiadomo, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Po pierwsze można to łatwo sprawdzić, w podręcznikach medycznych lub poradnikach o zdrowiu. Po drugie tego typu wskaźniki można znaleźć w Internecie. Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi, można także zobaczyć na pudełku do jego pomiaru.

Na nim od razu widać, że powinno być ono nie wyższe, niż 120. Poza tym prawidłowe ciśnienie krwi można określić także podczas wizyty u lekarza. U lekarzy rodzinnych co jakiś czas można zmierzyć sobie ciśnienie w ramach akcji prozdrowotnych.

Jak często mierzyć ciśnienie?

Co najmniej dwa razy dziennie. Wtedy można porównać obie uzyskane wartości. Poza tym bywa tak, że rano ciśnienie bywa inne niż wieczorem. Dzieje się tak, bo w ciągu dnia organizm inaczej funkcjonuje niż zaraz po przebudzeniu.