Czy preparaty na wszy i gnidy można stosować profilaktycznie?

szampon na wszy

Kiedy przedszkolak wraca do domu z informacją, że w jego grupie pojawiły się wszy, rodzice chcą zrobić wszystko, by uniknąć ich na skórze głowy dziecka. Chcą działać profilaktycznie, by nie borykać się z wszawicą, która lubi wracać i leczy się ją tygodniami. Co można zrobić, nim u dziecka pojawią się wszy? O tym jest poniższy tekst.

Preparaty na wszy – zastosowanie i skuteczność działania

Aby pozbyć się wszy i gnid ze skóry głowy dziecka, należy zastosować odpowiedni szampon na wszy. Po dokładnym umyciu głowy, trzeba wyczesać ze skóry dziecka martwe wszy i jaja, z których po kilku dniach wyklują się nowe. Wykonywanie tej procedury u dziecka, które nie ma wszy, jest bez sensu. Szampon nie sprawi, że wszy nie pojawią się na skórze głowy. Może być stosowany dopiero wtedy, gdy rodzice będą widzieć problem u swojego dziecka.

Profilaktycznie można stosować spray na wszy, który ma ziołowy skład i zapachem będzie odstraszać wszy. Nie ma jednak żadnych szczegółowych badań, które potwierdzałyby jego wysoką skuteczność.

Jak nie zarazić się wszawicą – profilaktyka

Kiedy wśród przedszkolnych ogłoszeń pojawi się to o wszawicy, warto zadbać o dziecko inaczej. Należy związywać dziewczynkom ciasno włosy i pilnować, by nie dzieliły się spinkami, gumkami i opaskami z koleżankami z grupy. W takich sytuacjach nauczyciele również starają się uczulać dzieci, by nie leżakowały na wspólnej poduszce i zachowywały zasady higieny.

Choć wszawica to dla dorosłych wstydliwy problem, trzeba pamiętać o tym, że pojawia się nawet w krajach wysokorozwiniętych i wśród bardzo zadbanych dzieci.