Gdy bolący ząb nie daje żyć…

wizyta u dentysty

Każdy ból jest trudny do zniesienia ale ból zęba powoduje, że nie można jeść, nie można spać, nie można myśleć a czasem nawet nie można się uśmiechać i wszystko dookoła denerwuje. A jeszcze się okazuje, że ten ból dopada nas podczas wyjazdu i nie chcemy iść do przypadkowego dentysty. Albo odwrotnie – to nasz stomatolog ma urlop a my wolimy mimo bólu na niego poczekać.

Co zrobić aby nie łykać cały czas tabletek przeciwbólowych narażając się na uszkodzenie żołądka lub wątroby? Mamy często wśród znajomych lub rodziny osobę, którą można zapytać o domowe sposoby na ból zęba. Na pewno poradzi, by zacząć od tego co pod ręką – na przykład pocierać bolący ząb cytryną. Można też torebkę herbaty zanurzyć w gorącej wodzie i ciepłą przyłożyć do zęba – przy stanach zapalnych sprawdza się bardzo dobrze. Zaskakująca może być terapeutyczna moc pospolitego ziemniaka – surowy obieramy, kroimy w plastry i przykładamy do zęba na 15 minut powtarzając to co jakiś czas.

Domowe sposoby na ból zęba znały już nasze babcie i wykorzystywały do tego popularne zioła i przyprawy. W internecie znajdziemy również materiały wideo pokazujące jak radzić sobie z bolącym zębem (zobacz sposoby na bolący ząb w DDTVN) W wielu domach znajdziemy olejki stosowane przy zaziębieniach, bólu ucha czy innych przypadłościach, takie jak olejek kamforowy czy jodłowy, albo krople walerianowe – można nimi zwilżyć wacik i przyłożyć do bolącego zęba. W wielu domach jest też odkażająca jodyna, z której robimy płukankę rozpuszczając 5 kropli i łyżeczkę soli w szklance wody. Jamę ustną można też płukać w naparach z rumianku, tymianku lub szałwii – łyżeczkę jednego z tych ziół zalewa się wrzątkiem i po 10 minutach można płukać… aż doczekamy się powrotu naszego stomatologa.