Jaki ciśnieniomierz wybrać do użytku domowego?

cisnieniomierz

Regularna kontrola ciśnienia tętniczego krwi jest jednym z badań, które można wykonać samodzielnie w domu. Pomiarów powinny dokonywać nie tylko osoby chore, borykające się z nadciśnieniem, ale także każdy, komu zależy na odpowiedniej kontroli i profilaktyce stanu zdrowia. Jest urządzeniem, które każdy powinien posiadać w swoim domu.

Jakie rodzaje ciśnieniomierzy są dostępne na rynku?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń do pomiaru ciśnienia tętniczego. Ze względu na sposób dokonywania pomiarów wyróżnić można modele:

  • naramienne, najbardziej popularne, które dzięki dużej rozpiętości mankietów mogą być wykorzystywane przez każdą osobę, niezależnie od wieku i wagi. Sprawdzają się doskonale w przypadku osób cierpiących na arytmię,
  • nadgarstkowe, które można zabierać ze sobą w każde miejsce z uwagi na niewielkie rozmiary.

Większość osób wybierając ciśnieniomierz decyduje się na urządzenia w pełni automatyczne, gwarantujące działanie bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Na rynku dostępne są także urządzenia półautomatyczne oraz ciśnieniomierze ręczne – jednak korzysta się z nich coraz rzadziej w przypadku użytku domowego. Najczęściej stosowane przez personel medyczny.

Czym powinien charakteryzować się dobry ciśnieniomierz?

cisnieniomierz

Wybierając ciśnieniomierz (https://megamedic.pl/cisnieniomierze) warto kierować się nie tylko jego ceną. Dobrej jakości aparat do mierzenia ciśnienia powinien być przede wszystkim niezawodny w każdej sytuacji. Powinien gwarantować precyzję wyników i być odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz zalanie wodą. Ważna jest także wytrzymałość baterii. Powinna ona sygnalizować konieczność jej naładowania, a także w razie potrzeby wymiany. Co ważne, błąd pomiaru w ciśnieniomierzu nie powinien być większy niż 3 mm Hg. Mierząc ciśnienie kilkukrotnie z rzędu, wyniki powinny być jak najbardziej zbliżone do siebie.

Urządzenia do pomiaru ciśnienia nierzadko wykorzystywane są przez osoby starsze. Dlatego wybierając ciśnieniomierz, warto postawić na model prosty w obsłudze. Te z dodatkowymi funkcjami (np. z możliwością łączenia się z innymi urządzeniami elektronicznymi), warto zakupić w przypadku młodszych, bardziej zaawansowanych technologicznie użytkowników. Aparat do mierzenia ciśnienia powinien posiadać dodatkowo funkcję pamięci wyników. Dzięki temu zyskuje się możliwość przeglądania poprzednich pomiarów i porównywania ich. Dobrze też, jeśli ciśnieniomierz wyposażony jest w funkcję tworzenia profili użytkowników, zwłaszcza jeśli z urządzenia korzysta więcej niż jedna osoba.