Jakie witaminy powinni przyjmować wegetarianie?

Dieta wegetariańska jest w ostatnich latach bardzo popularna wśród Polaków. Wiele osób rezygnuje z produktów mięsnych i ryb, ale nie każda z tych osób zdaje sobie sprawę, że powinna suplementować niektóre witaminy i minerały. Jakie witaminy dla wegetarian są niezbędne?

Witamina B12 i D3

W produktach mięsnych występuje bardzo dużo witaminy B12, której brakuje osobom będącym na diecie bezmięsnej. Ta witamina powinna być przyjmowana w postaci suplementu, aby uzupełnić niedobory. Brak witaminy B12 może mieć poważny wpływ na układ neurologiczny. Przy niewielkich brakach początkowo mogą wystąpić senność, wahania nastroju oraz apatia. Z kolei witamina D3 powinna być przyjmowana przez cały rok i to nie tylko przez osoby będące na diecie wegetariańskiej. Największe ilości tej witaminy dostarczane są do organizmu ze słońca, którego w Polsce jest dość mało. Witamina D3 korzystnie wpływa na system odpornościowy oraz na układ kostny. Niedobory powodują częstsze zapadanie na różnego rodzaju infekcje, prowadzą do bólów stawów i mięśni oraz do zmęczenia.

Jod, cynk i żelazo

Jod jest pierwiastkiem, który w dużej ilości występuje w rybach i owocach morza. Wegetarianie powinni przyjmować jod z zewnątrz. Niedobory jodu mogą powodować objawy fizyczne i psychiczne. Zbyt mała ilość jodu w organizmie prowadzi do zaburzeń pamięci i koncentracji. Cynk dostarczać można wraz z produktami pełnoziarnistymi, orzechami i roślinami strączkowymi. Brak cynku prowadzi do znacznego pogorszenia stanu skóry i paznokci oraz do problemów ze skupieniem uwagi. Wegetarianie powinni przyjmować żelazo, które jest szczególnie zalecane osobom uprawiającym regularnie sport. Żelazo dobroczynnie wpływa na metabolizm oraz produkcję czerwonych krwinek. Osoby z niewystarczającą ilością żelaza w organizmie są bardzo często cały czas zmęczone i apatyczne.

Niedobory witamin i substancji mineralnych mogą poważnie zagrażać zdrowiu i powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Odpowiednia suplementacja sprawi, że organizm będzie odporny na wiele chorób.

Sprawdź witaminy dla wegetarian: https://evita.sklep.pl/pl/c/Dla-wegan/2222881