Suplementacja diety wegańskiej i wegetariańskiej

W ostatnich latach moda na dietę wegetariańską i wegańską rozpowszechnia się w niewiarygodnie szybkim tempie. Najczęściej z powodów zdrowotnych, ale również z powodów ideologicznych. Dieta wegetariańska jest również często stosowana w celu utraty wagi. Niemniej jednak, rezygnacja ze spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego wiąże się z niebezpieczeństwem wystąpienia w organizmie niedoborów pewnych składników. Wśród nich są białka, „czerwona witamina” (B12) oraz „witamina słońca” (D3).

Witamina B12
Jako jedna z grupy B, jest istotna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Najwięcej jest jej w mięsie, mleku, jajach i serach. Stąd, najczęściej niedobory tej witaminy są obserwowane u wegan i wegetarian. Zamiast włączania do diety niepożądanych produktów, można ją z powodzeniem suplementować preparatami (np. Vegevit) dostępnymi w sklepach ze zdrową żywnością i aptekach.

Białko
Przeważającą ilość aminokwasów (używanych do produkcji białek, czyli np. enzymów oraz składników mięśni) nasz organizm może sobie sam wytworzyć. Niestety, są też takie, które można jedynie dostarczyć z pokarmem. Dlatego, w diecie wegańskiej i wegetariańskiej wskazane jest spożywanie produktów szczególnie bogatych w białko, takich, jak fasola, groch, amarantus, ciecierzyca i soja.

Niezależnie od diety, szczególnie jesienią i zimą (od września do kwietnia) zalecana jest suplementacja witaminy D3- witamina słońca, ze względu na ograniczanie niezbędnego do jej produkcji światła słonecznego.

Decydując się na zmianę nawyków żywieniowych należy zawsze rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” oraz dostosować stosowaną suplementację do aktualnych potrzeb organizmu.