Szałwia lekarska- co warto o niej wiedzieć?

Pochodząca z rodziny jasnowatych szałwia lekarska to źródło drogocennych witamin, minerałów i olejków eterycznych. Zawarte w niej substancje wykorzystywane są przez ludzi od kilku setek lat zarówno w dziedzinie medycyny niekonwencjonalnej, jak i codziennym życiu.

Olejek eteryczny to główny składnik ziela szałwii lekarskiej odpowiadający za jego medyczne właściwości. Olejek ten ponadto wykorzystywany może być do aromaterapii, czyli leczenia zapachem. Garbniki będące nie mniej ważną substancją zawartą w szałwii odpowiadają za jej właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Znalazły one zastosowanie w terapii zaburzeń żołądkowo- jelitowych oraz zakażeń i zapaleń błony śluzowej jamy ustnej. Część populacji ponadto stosuje napar z szałwii jako płukankę w przebiegu bólu zębów.

Witaminy A, B, C, a także minerały to substancje wzmacniające organizm i zwiększające jego metabolizm. Napar z szałwii polecany jest więc w okresie wzmożonej aktywności oraz zimą i jesienią, gdy nasza odporność spada.

Szałwia rzadziej stosowana jest aktualnie w przebiegu bólów miesiączkowych i uderzeń gorąca w czasie menopauzy. Zastosowanie to było o wiele szersze jeszcze 50 lat temu, gdy rynek farmaceutyczny nie proponował tak dużej liczby preparatów rozkurczających. Młode matki, także znajdą w szałwii coś dla siebie- jest ona świetnym środkiem na zmniejszenie nadmiernej laktacji.